Mlodzi dla rozwojuKategorie: Rozwój Liczba wpisów: 14, liczba wizyt: 71108 |
Nadesłane przez: Mlodzidlarozwoju 03-06-2009 14:32
FGM praktykowane jest głównie z powodów społecznych, religijnych i kulturowych. Problem ten dotyczy głównie kobiet żyjących w Afryce oraz krajach Azji i Bliskiego Wschodu. Zabieg przeprowadza się najczęściej u dziewcząt poniżej 15 roku życia. Liczbę kobiet które doznały okaleczenia szacuje się na 100-140 milionów, z czego w samej Afryce jest ich ponad 92 miliony. Ponadto ocenia się, że co roku kolejne 3 miliony dziewczynek jest narażonych na tego typu okaleczenie.
Obrzezanie żeńskich narządów płciowych nie ma żadnych korzyści zdrowotnych. Wręcz przeciwnie, często wywołuje poważne konsekwencje będące zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiet. Skutkami zabiegu są przede wszystkim infekcje i stany zapalne występujące w okolicach usuniętego narządu. Wśród długofalowych konsekwencji należy wymienić kłopoty z odbywaniem stosunku płciowego oraz w komplikacje w trakcie ciąży i porodu.
FGM jest uznawane przez wiele środowisk i organizacji za pogwałcenie praw człowieka i stosowanie przemocy przeciwko kobietom. Towarzystwo Rozwoju Rodziny stanowczo sprzeciwia się tego typu praktykom. Propagujemy prawo do bezpieczeństwa jednostki, wolności od wszelkich form dyskryminacji oraz zabraniające złego traktowania.
www.mlodzidlarozwoju.pl