Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2017-06-30 13:18:55
Autor zdjęcia/źródło: Przegrzanie organizmu @freepik.com
Słońca potrzebujemy wszyscy. Pragną go ludzie, zwierzęta i rośliny. Potrzebujemy dobroczynnych promieni choćby dlatego, że w naturalny sposób dostarczają naszemu organizmowi witamy D. Potrzebę wygrzania się w słońcu najlepiej widać wiosną, gdy wraz z pierwszymi promykami zaludniają się parki, bulwary i spacerowe trasy.
O lecie nawet nie wspomnę, gdy każdy metr plaży bywa zajęty przez miłośników kąpieli słonecznych. Najwytrwalsi potrafią „łapać” witaminę D całymi dniami. Lecz nie tylko na plaży wystawiamy się na prażące słońce, bo równie niebezpieczne może być przebywanie na słońcu przez wiele godzin na działce, na basenie, w parku, na wycieczce, na placu zabaw i podczas zwiedzania. Poza negatywnym działaniem promieni słonecznych na skórę, grożącym poparzeniami a w dłuższej perspektywie nawet nowotworem skóry, zwiększa się także ryzyko udaru.
Do przegrzania organizmu (hipertermii) dochodzi, gdy temperatura ciała podwyższa się ponad normę i organizm nie jest w stanie samodzielnie walczyć ze skumulowanym nadmiarem ciepła w organizmie. Typowym sposobem chłodzenia organizmu jest pocenie się, bo gdy pot pojawia się na skórze zaczyna parować, a to nas ochładza.
Szczególnie dzieci i osoby starsze powinny unikać przegrzewania, ponieważ regulacja temperatury w ich organizmach nie przebiega wystarczająco sprawnie.
Przebywanie na słońcu jest najczęstszą, lecz nie jedyną przyczyną przegrzewania organizmu. Może do niego dojść w upalny, lecz pozbawiony słońca dzień, podczas dużego wysiłku fizycznego a nawet w saunie. Przegrzanie może także częściej pojawić się u osób otyłych, nieodpowiednio ubranych (zbyt ciepła i obcisła odzież) oraz u osób przyjmujących niektóre leki.
Najbardziej typowym i oczywistym objawem przegrzania się jest uczucie gorąca. Towarzyszyć temu może „paląca” twarz , a jeśli ktoś przebywała na słońcu to mogą wystąpić również poparzenia. Dodatkowo mogą pojawić się:
W razie pojawienia się objawów przegrzania należy natychmiast schłodzić organizm (najlepiej wejść do wody) oraz wypić dużo płynów, najlepiej wody. Jeśli objawy nie ustępują, lub nasilają się koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza, ponieważ może dojść do udaru cieplnego.
Mamy lato, więc aby zapobiegać przegrzaniu, należy ograniczać przebywanie na słońcu a także unikać w upalne dni szczególnie ciężkiego wysiłku fizycznego. Musimy także pilnować, aby nasze dzieci i oraz osoby ze starszego pokolenia nosiły nakrycia głowy, a najlepiej aby jak najwięcej przebywały w cieniu i miały nieograniczony dostęp do wody.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.